R474N333050A1KV057
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R474N333050A1KV057
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.33UF 10% 1KVDC RADIAL
In Stock:
780
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.870" (22.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X1
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
440V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)