ECW-H6104HC
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-H6104HC
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 3% 630VDC RADIAL
In Stock:
260
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.591" (15.00mm)
Lead Spacing :
0.689" (17.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.815" L x 0.339" W (20.70mm x 8.60mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
223V
Voltage Rating - DC :
630V