R46KN410040H1M
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R46KN410040H1M
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 20% 560VDC RADIAL
In Stock:
520
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.791" (20.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X2
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
560V