ECW-F2184JAQ
Part Number:
ECW-F2184JAQ
Description:
CAP FILM 0.18UF 5% 250VDC RADIAL
In Stock:
987
Capacitance :
0.18 µF
Height - Seated (Max) :
0.654" (16.60mm)
Lead Spacing :
0.394" (10.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.512" L x 0.232" W (13.00mm x 5.90mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V