ECQ-E2563JB
Part Number:
ECQ-E2563JB
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC RAD
In Stock:
266
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.343" (8.70mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.311" L x 0.185" W (7.90mm x 4.70mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V