947C471K102CDMS
Part Number:
947C471K102CDMS
Description:
CAP FILM 470UF 10% 1KVDC RADIAL
In Stock:
4
Capacitance :
470 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4.3 mOhms
Features :
Long Life, Low ESR
Height - Seated (Max) :
6.772" (172.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.543" Dia (90.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
230V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)