C44PXGR5680RASK
Part Number:
C44PXGR5680RASK
Description:
CAP FILM 68UF 10% 2.3KVDC RADIAL
In Stock:
12
Applications :
Power Factor Correction (PFC); Commutation; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
68 µF
Features :
Long Life
Height - Seated (Max) :
9.803" (249.00mm)
Lead Spacing :
1.378" (35.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
3.740" Dia (95.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
1000V (1kV)
Voltage Rating - DC :
2300V (2.3kV)