B25631B0307K600
Part Number:
B25631B0307K600
Description:
CAP FILM 300UF 10% 600V RADIAL
In Stock:
45
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
300 µF
Dielectric Material :
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.2 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
2.559" (65.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V