944U470K122AAI
Part Number:
944U470K122AAI
Description:
CAP FILM 47UF 10% 1.2KVDC RADIAL
In Stock:
24
Capacitance :
47 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
0.7 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
1.772" (45.00mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
3.327" Dia (84.50mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1200V (1.2kV)