C4AQQEW5550M3BJ
Part Number:
C4AQQEW5550M3BJ
Description:
CAP FILM 55UF 5% 1.1KVDC RADIAL
In Stock:
11
Capacitance :
55 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.8 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
2.571" (65.30mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
2.264" L x 1.772" W (57.50mm x 45.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)