940C6W4P7K-F
Part Number:
940C6W4P7K-F
Description:
CAP FILM 4.7UF 10% 600VDC AXIAL
In Stock:
69
Capacitance :
4.7 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
4 mOhms
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.240" Dia x 2.126" L (31.50mm x 54.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
600V