R75GW533050H0J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R75GW533050H0J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 33UF 5% 160VDC RADIAL
In Stock:
35
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
33 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.4 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.776" (45.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.634" L x 1.181" W (41.50mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
90V
Voltage Rating - DC :
160V