C4ATDBW5300A30J
Part Number:
C4ATDBW5300A30J
Description:
CAP FILM 30UF 5% 250VDC RADIAL
In Stock:
40
Capacitance :
30 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
2.6 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
1.772" (45.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.673" L x 1.181" W (42.50mm x 30.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V