C4AQHLW5200P36J
Part Number:
C4AQHLW5200P36J
Description:
CAP FILM 20UF 5% 600VDC RADIAL
In Stock:
96
Capacitance :
20 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.8 mOhms
Height - Seated (Max) :
0.953" (24.20mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.654" L x 1.378" W (42.00mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
600V