R75PW44704030J
Part Number:
R75PW44704030J
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 630VDC RADIAL
In Stock:
60
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.579" (40.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
630V