R46KR447040P1M
Part Number:
R46KR447040P1M
Description:
CAP FILM 4.7UF 20% 560VDC RAD
In Stock:
69
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
1.106" (28.10mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
1.260" L x 0.551" W (32.00mm x 14.00mm)
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
275V
Voltage Rating - DC :
560V