ECQ-E1475JF
Part Number:
ECQ-E1475JF
Description:
CAP FILM 4.7UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
4.7 µF
Height - Seated (Max) :
0.709" (18.00mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.295" W (26.00mm x 7.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V