R71VN42204030K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R71VN42204030K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 2.2UF 10% 520VDC RADIAL
In Stock:
790
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
2.2 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.870" (22.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.043" L x 0.512" W (26.50mm x 13.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
250V
Voltage Rating - DC :
520V