ECW-HC3F103JD
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-HC3F103JD
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 3KVDC RADIAL
In Stock:
619
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.634" (16.10mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.016" L x 0.323" W (25.80mm x 8.20mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
1060V (1.06kV)
Voltage Rating - DC :
3000V (3kV)