ECW-FD2W105JC
Part Number:
ECW-FD2W105JC
Description:
CAP FILM 1UF 5% 450VDC RADIAL
In Stock:
880
Capacitance :
1 µF
Height - Seated (Max) :
0.630" (16.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Size / Dimension :
0.689" L x 0.307" W (17.50mm x 7.80mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
450V