B32620A0302J000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32620A0302J000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 3000PF 5% 1KVDC RADIAL
In Stock:
630
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Pulse, DV/DT
Capacitance :
3000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
500V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)