ECW-H8103HA
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-H8103HA
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 10000PF 3% 800VDC RAD
In Stock:
147
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.445" (11.30mm)
Lead Spacing :
0.492" (12.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.606" L x 0.213" W (15.40mm x 5.40mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±3%
Voltage Rating - AC :
283V
Voltage Rating - DC :
800V