ECQ-UBAF103K
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECQ-UBAF103K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.01UF 10% 300VAC RADIA
In Stock:
676
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
10000 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.394" (10.00mm)
Lead Spacing :
0.591" (15.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
0.728" L x 0.197" W (18.50mm x 5.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
300V