FFLI6Q0607K--
Manufacturer:
KYOCERA AVX
Part Number:
FFLI6Q0607K--
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 600UF 10% 1.4KVDC RAD
In Stock:
4
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Category :
Film Capacitors
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
600 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
7.165" (182.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 95°C
Package / Case :
Radial, Can
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Termination :
Threaded, Male
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1400V (1.4kV)