R60EW61005000K
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
R60EW61005000K
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 100UF 10% 100VDC RADIAL
In Stock:
39
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
100 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.579" (40.10mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
1.634" L x 0.787" W (41.50mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V