B32914A5105M000
Manufacturer:
EPCOS (TDK)
Part Number:
B32914A5105M000
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 20% 1KVDC RADIAL
In Stock:
87
Manufacturer :
EPCOS (TDK)
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.083" (27.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
X1
Size / Dimension :
1.240" L x 0.709" W (31.50mm x 18.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
530V
Voltage Rating - DC :
1000V (1kV)