PFR5221H100J11L4BULK
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
PFR5221H100J11L4BULK
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 220PF 2.5% 100VDC RAD
In Stock:
788
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
220 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±2.5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V