PHE450HK3390JR05
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
PHE450HK3390JR05
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 390PF 5% 250VDC RADIAL
In Stock:
654
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
High Frequency, Switching
Capacitance :
390 pF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.315" (8.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.157" W (10.00mm x 4.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
180V
Voltage Rating - DC :
250V