F611DY226K100ZLH0J
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
F611DY226K100ZLH0J
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 22UF 10% 100VDC RADIAL
In Stock:
952
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
22 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.965" (24.50mm)
Lead Spacing :
0.886" (22.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Obsolete
Ratings :
Size / Dimension :
1.024" L x 0.610" W (26.00mm x 15.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V