DS371506-CA
Part Number:
DS371506-CA
Description:
CAP FILM 50UF 10% 370VAC RADIAL
In Stock:
201
Capacitance :
50 µF
Height - Seated (Max) :
4.409" (112.00mm)
Lead Spacing :
0.709" (18.00mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 70°C
Size / Dimension :
1.988" Dia (50.50mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
370V