CB182G0105JBC
Part Number:
CB182G0105JBC
Description:
CAP FILM 1UF 5% 250VDC 6054
In Stock:
283
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
6054 (153137 Metric)
Size / Dimension :
0.602" L x 0.539" W (15.30mm x 13.70mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V