ECW-U2563JC9
Part Number:
ECW-U2563JC9
Description:
CAP FILM 0.056UF 5% 250VDC 2416
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.056 µF
Height - Seated (Max) :
0.118" (3.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2416 (6041 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V