CB038D0104JBA
Part Number:
CB038D0104JBA
Description:
CAP FILM 0.1UF 5% 50VDC 1812
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyphenylene Sulfide (PPS), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR, Low ESL
Height - Seated (Max) :
0.094" (2.40mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1812 (4532 Metric)
Size / Dimension :
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
50V