ECW-U2393V16
Part Number:
ECW-U2393V16
Description:
CAP FILM 0.039UF 5% 250VDC 2416
Applications :
High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.039 µF
Height - Seated (Max) :
0.091" (2.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
2416 (6041 Metric)
Size / Dimension :
0.236" L x 0.161" W (6.00mm x 4.10mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
125V
Voltage Rating - DC :
250V