FCP1206H103J-H2
Part Number:
FCP1206H103J-H2
Description:
CAP FILM 10000PF 5% 50VDC 1206
Capacitance :
10000 pF
Height - Seated (Max) :
0.051" (1.30mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
50V