F612JM684J063A
Part Number:
F612JM684J063A
Description:
CAP FILM 0.68UF 5% 63VDC RADIAL
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.374" (9.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.177" W (7.20mm x 4.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V