ECP-U1C224MA5
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECP-U1C224MA5
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.22UF 20% 16VDC 1206
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression
Capacitance :
0.22 µF
Dielectric Material :
Acrylic, Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Low ESR
Height - Seated (Max) :
0.039" (1.00mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±20%
Voltage Rating - AC :
12V
Voltage Rating - DC :
16V