ECW-FD2W684K4
Manufacturer:
Panasonic
Part Number:
ECW-FD2W684K4
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD
Manufacturer :
Panasonic
Category :
Film Capacitors
Applications :
EMI, RFI Suppression; High Frequency, Switching; High Pulse, DV/DT
Capacitance :
0.68 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.390" (9.90mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.689" L x 0.264" W (17.50mm x 6.70mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
84V
Voltage Rating - DC :
450V