F612JG274J100C
Part Number:
F612JG274J100C
Description:
CAP FILM 0.27UF 5% 100VDC RADIAL
Capacitance :
0.27 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized - Stacked
Height - Seated (Max) :
0.295" (7.50mm)
Lead Spacing :
0.197" (5.00mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Size / Dimension :
0.283" L x 0.138" W (7.20mm x 3.50mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V