MMK7.5104K100K00L16.5TR18
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
MMK7.5104K100K00L16.5TR18
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RAD
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
0.1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.236" (6.00mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 100°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.394" L x 0.098" W (10.00mm x 2.50mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V