B25620B1158K103
Part Number:
B25620B1158K103
Description:
CAP FILM 1500UF 10% 1.1KVDC RAD
In Stock:
361
Capacitance :
1500 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
1.3 mOhms
Features :
Height - Seated (Max) :
11.063" (281.00mm)
Lead Spacing :
1.969" (50.00mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 75°C
Size / Dimension :
4.567" Dia (116.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)