B25690S1427K101
Part Number:
B25690S1427K101
Description:
CAP FILM 420UF 10% 1.1KVDC RAD
In Stock:
119
Applications :
General Purpose
Capacitance :
420 µF
Height - Seated (Max) :
5.591" (142.00mm)
Lead Spacing :
1.260" (32.00mm)
Mounting Type :
Chassis Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
3.346" Dia (85.00mm)
Termination :
Threaded, Female
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)