B32778G0406J000
Part Number:
B32778G0406J000
Description:
CAP FILM 40UF 1.1KVDC RAD 4 LEAD
In Stock:
108
Applications :
DC Link, DC Filtering
Capacitance :
40 µF
ESR (Equivalent Series Resistance) :
6.2 mOhms
Height - Seated (Max) :
1.969" (50.00mm)
Lead Spacing :
2.067" (52.50mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Size / Dimension :
2.264" L x 1.378" W (57.50mm x 35.00mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
1100V (1.1kV)