C878AG35600AA0J
Part Number:
C878AG35600AA0J
Description:
CAP FILM 60UF 5% 470VAC RADIAL
In Stock:
315
Capacitance :
60 µF
Height - Seated (Max) :
5.315" (135.00mm)
Lead Spacing :
0.528" (13.40mm)
Mounting Type :
Chassis, Stud Mount
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.969" Dia (50.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
470V