B32524R0107K000
Part Number:
B32524R0107K000
Description:
CAP FILM 100UF 10% 63VDC RADIAL
In Stock:
561
Capacitance :
100 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized
Height - Seated (Max) :
1.437" (36.50mm)
Lead Spacing :
1.083" (27.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
1.240" L x 0.866" W (31.50mm x 22.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
40V
Voltage Rating - DC :
63V