MXH156K305N40
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
MXH156K305N40
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 15UF 10% 305VAC RADIAL
In Stock:
175
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Capacitance :
15 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
1.811" (46.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 110°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200, X2
Size / Dimension :
1.654" L x 1.181" W (42.00mm x 30.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
305V
Voltage Rating - DC :
630V