C4AUOBW5125M3FJ
Manufacturer:
KEMET
Part Number:
C4AUOBW5125M3FJ
Category:
Film Capacitors
Description:
FILM, RADIAL, METALLIZED POLYPRO
In Stock:
77
Manufacturer :
KEMET
Category :
Film Capacitors
Applications :
Automotive; DC Link, DC Filtering
Capacitance :
12.5 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance) :
5.8 mOhms
Features :
Low ESL
Height - Seated (Max) :
1.614" (41.00mm)
Lead Spacing :
1.476" (37.50mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 105°C
Package / Case :
Radial - 4 Leads
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Size / Dimension :
1.654" L x 0.787" W (42.00mm x 20.00mm)
Termination :
PC Pins
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
900V