C276CC35120AA0J
Part Number:
C276CC35120AA0J
Description:
CAP FILM 12UF 5% 450VAC RADIAL
In Stock:
421
Capacitance :
12 µF
Dielectric Material :
Polypropylene (PP)
Height - Seated (Max) :
2.992" (76.00mm)
Lead Spacing :
0.528" (13.40mm)
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Size / Dimension :
1.378" Dia (35.00mm)
Termination :
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Tolerance :
±5%
Voltage Rating - AC :
450V