FCN3925A105K-V
Manufacturer:
Cornell Dubilier Electronics
Part Number:
FCN3925A105K-V
Category:
Film Capacitors
Description:
CAP FILM 1UF 10% 100VDC 3925
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Category :
Film Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
1 µF
Dielectric Material :
Polyester, Polyethylene Naphthalate (PEN), Metallized - Stacked
ESR (Equivalent Series Resistance) :
Features :
Height - Seated (Max) :
0.209" (5.30mm)
Lead Spacing :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
3925 (9863 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.386" L x 0.248" W (9.80mm x 6.30mm)
Termination :
Solder Pads
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
63V
Voltage Rating - DC :
100V