DME2P15K-F
Part Number:
DME2P15K-F
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 250VDC RAD
Capacitance :
0.15 µF
Height - Seated (Max) :
0.484" (12.30mm)
Lead Spacing :
0.295" (7.50mm)
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.406" L x 0.236" W (10.30mm x 6.00mm)
Tolerance :
±10%
Voltage Rating - AC :
160V
Voltage Rating - DC :
250V